Początek

Firma TOK-DREW rozpoczęła działalność w styczniu 2007 roku, chociaż nasze korzenie sięgają nieco głębiej. Nie bez znaczenia było tutaj ciągle rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie budownictwa drewnianego zwłaszcza poza granicami kraju. Jako kierunek obraliśmy Francję, gdzie niebawem rozpoczęliśmy realizację pierwszego zagranicznego kontraktu. Naszym zadaniem było wykonanie drewnianych ścian i elewacji budynków sortowni śmieci w miejscowości Saint Barthelemy De Vals. Budownictwo drewniane, uważane za ekologiczne, zyskiwało w tym czasie we Francji coraz większą popularność. Z kolei naszym celem było pozyskiwanie wiedzy i doskonalenie umiejętności związanych z ciesielstwem, ponieważ z założenia to właśnie ciesielstwo miało być naszą specjalnością. Dlatego też skupiliśmy nasze wysiłki właśnie na tym rejonie Europy, a podejmowane tam wyzwania były znakomitą okazją do realizacji zamierzonych celów.

W Polsce natomiast koncentrowaliśmy się głównie na małych elementach architektury drewnianej. Realizowaliśmy wiele różnorodnych, mniejszych i większych projektów. Produkowaliśmy drewniane donice, ogrodowe domki na narzędzia, wykonywaliśmy zadaszenia i tarasy, a w końcu altany i pergole.


Donice

Stary Sącz 2007

Altana

Wieliczka 2009

Pergola

Kraków 2009


Doświadczenie mierzone w metrach kwadratowych

Jednym z najczęściej wykonywanych elementów architektury drewnianej są nieodzownie od zawsze elewacje i tarasy. Wykonane profesjonalnie i z materiałów najwyższej jakości mogą przetrwać długie lata. Jako przykład możemy podać budynek Centrum kultury Aragon w miejscowości Villard-Bonnot we Francji. Jeszcze w roku 2007 braliśmy udział w projekcie rozbudowy i termomodernizacji tego budynku. Nie lada wyzwaniem było wykonanie zewnętrznej okładziny z kolorowych, układanych sekwencyjnie desek. Oczywiście sprostaliśmy powierzonemu nam zadaniu.

Nie był to jedyny ciekawy zagraniczny projekt, w którym przyszło się nam zmierzyć z wykonaniem elewacji drewnianej. Kolejnym z tej kategorii był dworzec kolejowy w Bellegarde-sur-Valserine, który powstawał w latach 2008-2009. Budynek na planie koła ma kształt kopuły, a jego ściany z zewnątrz i wewnątrz pokryte są deskami elewacyjnymi.

Może w Polsce nie było okazji, aby uczestniczyć w tak nietypowych projektach, ale na ogólny brak zainteresowania nie mogliśmy narzekać. W roku 2010 wykonaliśmy między innymi elewację drewnianą i taras w budynku jednorodzinnym w Krakowie, garaż w Barcicach, kolejny taras w Krakowie oraz amfiteatr w Mławie.

Kolejne lata to kolejne metry kwadratowe doświadczenia. Możemy tutaj wspomnieć o budowie domu pokazowego w technologii szkieletowej w miejscowości Cieniawa, montażu domków w górach Saint-François-Longchamp wykonanych z prefabrykowanych bali, rozbudowie budynku wielorodzinnego przy paryskim Tolbiacu, budowie centrum kultury i sztuki w Schorbach i wielu, wielu innych projektach.

Na przełomie 2012 i 2013 roku rozpoczęliśmy realizację dużej inwestycji w Polsce. Naszym zadaniem było wykonanie elewacji drewnianej oraz drewnianych wstawek w budynku wielorodzinnym w Krakowie. Dla nas była to wyjątkowa inwestycja, bo największa, jaką mięliśmy okazję do tej pory realizować samodzielnie w kraju. Pod koniec 2013 roku do metrów kwadratowych naszych doświadczeń mogliśmy śmiało dopisać sobie kolejne punkty.


Sortownia śmieci

Saint Barthelemy de Vals 2007

Centrum kultury Aragon

Villard-Bonnot 2008

Dworzec kolejowy

Bellegarde-sur-Valserine 2009

Budynek jednorodzinny

Kraków 2010

Amfiteatr

Mława 2010

Domki w górach

Saint-François-Longchamp 2011

Dom pokazowy

Cieniawa 2012

Budynek wielorodzinny

Kraków 2013Konstrukcje drewniane

Wśród wielu wspomnianych wcześniej realizacji znalazły się również takie, które polegały na wykonaniu konstrukcji drewnianej. Projektem, którym musimy się w tym miejscu pochwalić, jest budowa fabryki ECOTIM II. W realizacji tego przedsięwzięcia braliśmy udział w 2011 roku. Zyskaliśmy tym samym pewne doświadczenie w budowie budynków przemysłowych o dużej powierzchni. Fabryka ECOTIM II zbudowana została w miejscowości La Rochette, w miejscu starego, spalonego zakładu i poza fundamentami i wykończeniem niektórych ścian w całości zbudowana jest z drewna. Współpracowaliśmy przy tym projekcie z naszym stałym kontrahentem, firmą LIFTEAM. Stawianie budynku o tak wielkich gabarytach było dla nas ciekawym wyzwaniem i wspaniałym doświadczeniem.Dążenie do perfekcji

Jako firma ciągle się doskonalimy, aby z pełną satysfakcją zapewnić Państwu najwyższą jakość usług. Dbamy o rozwój naszych pracowników, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach. Korzystamy z usług doświadczonej firmy szkoleniowej GREMA, z którą od kilku lat nieustannie współpracujemy. W pracy korzystamy z nowoczesnych, specjalistycznych elektronarzędzi i maszyn oraz z doświadczenia naszych pracowników. Dbamy przy tym o ich bezpieczeństwo, zapewniając niezbędne środki ochrony osobistej i przypominając ciągle o zasadach BHP. Zawsze korzystamy z materiałów i produktów najwyższej jakości, wysokiej jakości drewna klejonego warstwowo BSH lub drewna litego KVH, pochodzącego od sprawdzonego dostawcy oraz wytrzymałych łączników i wkrętów ze stali nierdzewnej, wytwarzanych przez największych i wiarygodnych producentów. Dlatego też nie boimy się wyzwań, a podejmowane zlecenia jesteśmy w stanie wykonać zgodnie z każdym życzeniem. Ponadto służymy radą w kwestiach związanych z budownictwem drewnianym, elewacjami z drewna, czy też tarasami, altanami i pergolami.


Podsumowanie

W roku 2016 rozszerzyliśmy zakres działalności o usługi budowlane polegające na termomodernizacji i docieplaniu bydynków. Rozpoczęliśmy relizację projektu, którego celem jest wykonanie ocieplenia budynku przemysłowego w Nowym Sączu. Jednocześnie ciągle świadczymy usługi we Francji, kładąc zdecydowanie większy nacisk na rozwój firmy na terytorium Polski.

Wspomniane wyżej realizacje to tylko niektóre z naszego portfolio. Niemniej mamy nadzieję, że przedstawiony Państwu w naszej już dziesięcioletniej historii zakres usług, będzie zachętą do podjęcia współpracy z nami. Bazując na wieloletnim doświadczeniu oferujemy wysoką jakość. Jakość firmy TOK-DREW.

Zachęcamy do kontaktu.